XENACON 2002
(8)9.8.2001 - 11.8.2002

Sepsal: Mirek "Sir Joxer" J


JAK TO VŠECHNO VZNIKLO

Tentokráte bude můj report poněkud delší, neboť pro mě osobně začal Xena Con 2002 už o několik měsíců dříve. Několik dní samotného Conu bylo pro mne jen vyvrcholením mnohatýdenní práce a příprav, které byly samy o sobě velmi zajímavé. Jelikož reportů ze samotného Conu bude jistě více, pokusil bych se tentokráte zaměřit spíše na to všechno, co předcházelo...

Bylo nebylo, na jednom (mini) Conu zvaném L(F)L se sešel skoro celý klub SFKBJ a jak tak členové popíjeli vynikající Portské (ale i jiné několika, i víceprocentní nápoje), došla řeč i na to, zdali i tento rok zopakovat velký letní Xena Con. Svorně jsme prohlásili, že ANO a hned jsme začali vymýšlet co by mělo být na programu. Šestou sérii Xeny už většina z nás viděla, takže náplň musela být zase nějaká nová, prostě opravdu Conová a ne jenom koukání na epizody. Mimo jiné se zde zrodil i nápad na římské kostýmy, od kterých už nebylo daleko k nápadu uspořádat Xení divadlo. I když zrovna tomuto nápadu nikdo zatím nevěnoval zvláštní pozornost, já už jsem se pomalu pustil do výroby různých věcí z Xenaverse a logicky jsem začal tím nejzajímavějším - tedy zbraněmi. Jako první přišla na řadu alespoň jedna SAI, pak jednoduchý plechový chakram a začal jsem i s prací na Joxerově helmě a nebýt rozhodnutí opravdu divadlo uspořádat, tak bych jí snad nedodělal.


PŘÍPRAVY CONU VE ZNAMENÍ DIVADLA

Přestože bylo v plánu s aktivními přípravami začít hned po L(F)L Conu, čas běžel a zatím se Xena Conu nikdo moc nevěnoval. Mireček měl ten spásný nápad, že vyrobil checklist a rozdělil všem, kdož chtěli a mohli se podílet na přípravách Conu co mají dělat. Tak jsme Mireček, Warlock a já, 25. května konečně zajeli do Borače obhlídnout terén, zjistit zdali je zde CONání opět možné, a zařídit ostatní důležité věci. Nyní už mohla být spuštěna stránka se základními informacemi o Conu a také přihlašovací formulář. Banner i reklamní obrázek byly zatím jen provizorní, ale posloužily téměř až do Conu. I divadlo začalo dostávat konkrétnější podobu. Začalo se totiž konečně vymýšlet a psát. Koncem května byl sestaven plán všech víkendů až do Conu a každý se musel přiznat kdy může či nemůže, na základě čehož byly stanoveny tzv. divadelní víkendy. První se konal 7. - 8.6. a i když jsme zatím neměli nic jiného než chrámovou scénu, i tak se už začalo zkoušet. Vždyť svádění Xeny je nutno pilovat do detailů a pro jistotu několikrát opakovat ;))) Molir si bláhově myslel, že mu pomůžeme sepisovat další texty. Scénu Setkání s Joxerem musel sepsat sám a následující středu nám přinesl ukázat svůj výtvor. Víkend 21. - 23.6. byl ve znamení brainstormingu pod taktovkou Warlocka...Sharky a Molira. Věřte nebo ne, během tohoto víkendu jsme bez jediné kapky alkoholu vymysleli kompletní zbytek divadla, včetně všech dialogů a dokonce jsme i vybrali většinu muziky, která by měla na divadle hrát.

Co se obsazení rolí týče, tak jediné co bylo už předem jasné bylo obsazení Xeny. O Áreovi se také moc nediskutovalo ;) Jelikož Adonis se do naší hry jaksi nevešel, ;)) tak mi byla nabídnuta alespoň role Afrodity, nicméně to jsem nemohl Andulce udělat a připravit jí o takovou šanci dostat se na prkna co neznamenají svět ;)))) Takže Joxer bude Joxer a hotovo :) Nejstrašnější ale bylo, že nebyla Gabriela! Nejdůležitější postava seriálu ;) a nebyl nikdo, kdo by byl ochoten pustit se do ztvárnění tak komplikované a vyjímečné postavy. :) Jelikož zklamala i naše poslední naděje Orb, nezbylo než se pokusit ukecat KeCala a jeho drahý pantofel, ;)) aby se role ujal. Pokud jste viděli fotky z RocConu 2001, tak jistě víte, že jisté předpoklady tu byly :)))

Jelikož se nám do plánů přípravy divadla vloudil Eurocon, tak další zkoušení se konalo až o víkendu 19.-21.7. a to už se zkoušelo skoro všechno, včetně souboje, při kterém jsme díky Sharčinu nadšení přišli o jeden dřevěný meč. Vyzkoušel jsem si roli Joxera a i když jsem byl přesvědčen, že spíše než Oscarový výkon to bude přiznejme si příšerné, bylo mi dovoleno v roli Joxera zůstat. :) Tento víkend jsem také s Molirem domluvil definitivní podobu kulis a rekvizit, které jsem příští víkend začal vyrábět. Vyráběl jsem i Joxerův kostým a další věci, takže pro mne osobně už nyní natvrdo začal XenaCon, protože jsem už nedělal skoro nic jiného.

Ve středu 24.7. jsme se vydali na Letnou abychom otestovali připravovanou hru "Capture Gabrielle live (or dead)", na kterou bohužel nakonec nedošlo. Ale i tohle testování byla docela zábava, o kterou se postaraly (jak jinak) D&D2 a náboje kterými se mlátily :))) Poslední středeční sraz 31.7. se pouze probíraly organizační věci kolem Conu a 2.-3.8. se konal poslední divadelní víkend. Hrálo se už v kostýmech, lépe řečeno v jejich nedokonalých betaverzích a nazkoušeli jsme i reklamní předěly. V konkurzu na Afroditu vyhrála nepřítomná (a předem ukecaná) Verunca nad nepřítomnou (a neukecatelnou) Andulkou :)) Tento víkend jsme zkrátili o neděli, kterou jsem proflákal na kole a zbytek věnoval výrobě futrálu na Xenin meč. V pondělí a úterý jsem doma i v práci dodělával kulisy, rekvizity a připravoval spousty dalších drobností. Tištění obrázků, finální dokončení obou plakátů, testování titulků, visačky a dlouho do noci ještě třetí, záložní meč. Mezitím i ostatní (někteří) ;) makali seč mohli, Molir titulkoval epizody, Warlock vyráběl grafický návrh placky a ostatní, zúčastnění na divadle si vyráběli kostýmy. Ve středu jsem provedl poslední kontrolu checklistu a vyrazil domů balit...


DEN - č.0 - ČTVRTEK

Vyrazil jsem do práce, kde už jsem měl nachystány veškeré věci na divadlo a další hromady supportu pro Xena Con. Dones nechápu, jak se ta hromada mohla naskládat i se mnou a projektorem do jedné malé škodovečky. Jisté je, že Sharka, Warlock a já jsme vyrazili někdy o půl desáté směr Borač. Cesta uběhla v pohodě a na místo jsme dorazili něco málo po poledni a zakrátko po nás i Mireček s Andulkou. Vyzvedli jsme si klíče od budovy a pustili do se práce. Nejdůležitější věcí bylo zatemění oken, ale nutná byla i výzdoba sálu, připravení Herculova koutku, Taperta na šipky a spousta dalších věcí. Molir si udělal separé a začal pilně titulkovat to, co se nestihlo. Nakonec přišla na řadu i AV technika, kterou bylo nutno řádně prozkoušet a otestovat, takže se Mireček hned chopil mikrofonu a začal s improvizovanou show :)

Mezi tím dorazili další pomocníci, takže jsme si konečně kolem desáté večer mohli sednout a podebatovat. Jako první do debaty přispěla Saša ;)) Příspěvek byl natolik zajímavý, že se již skoro spící Mireček okamžitě vzbudil a velmi iniciativně začal pokračovat v diskusi. ;))) Poté přispěli i ostatní a já se svým napůl nedořešeným problémem z L(F)L Conu... :)))) Ti, kdož vydrželi nejdéle si ještě zkusili zahrát divadlo. :) Bylo to ale poněkud pozměněná verze a prý to dokonce bylo o jakési Xeně - Alkohol princess ;)) ...a když došly náměty, tak nezbývalo než zalehnout a spát.


DEN - č.1 - PÁTEK

Dopoledne jsme věnovali přípravám jeviště na divadlo. Nebylo zrovna jednoduché s tím co jsme měli postavit scénu tak, aby vyhovovala našim představám. Po poledni jsme už začali z generálkovým zkoušením. Projeli jsme to asi tak 3x a kolem třetí to všechno sbalili, protože by se už měli pomalu začít scházet ti, kvůli kterým jsme tohle všechno dělali. Jako na každém správném Conu jsme ke vchodu dali stůl, kde byl každý řádně zkasírován, odškrtnut, vybaven plakátem, cedulkou a několika radami jak těch následujících pár dnů přežít. :)

Zatímco se všichni pomalu scházeli, došlo na to, co bylo v plánu udělat už včera - a to příprava táboráku. Bobo a já jsme si zkusili vystřídat Mirečka a Warlocka ve vození dříví a jedna cesta tam a zase zpátky nám úplně stačila. ;) Spontánně byl uspořádán i již tradičně oblíbený pokec na schodech. Tentokrát došlo i na zásadní otázku, zdali na Slovensku mají také Tatranky. A kupodivu ano, ale na rozdíl od nás je nejedí! :))) Přesně v 19:00 se uskutečnilo slavnostní zahájení a tentokrát bylo už opravdu víceslovné, dokonce i vícevěté a velkého Conu opravdu důstojné. Organizační i programový vedoucí :) se předvedli na pódiu a když jim došly nápady, příkazy i zákazy ;) pustili nám podle programu When Fates Collide, premiérově s českými titulky.

Následovalo posezení u táboráku, opékání buřtíků a mnozí se už těšili na Xena finale - Friend in Need opět s českými titulky. A také se dočkali. Po skončení projekcí jsem ještě s několika ostatními poseděl u táboráku, který jsme nakonec tiše uhasili a odebrali se načerpat síly na hlavní Conový den.

DEN - č.2 - SOBOTA

Program byl zahájen časně, už někdy kolem půl deváté projekcí Blooperů a jakmile se všichni řádně probrali a usadili, tak to začalo. Absolutně premiérově s právě dokončenými českými titulky v dokonalé DVD kvalitě a s vynikajícím ozvučením jsme si začali vychutnávat severskou trilogii úvodní epizodou The Rheingold. Poté následovala velmi zajímavé přednáška Saši o hudebním géniovi LoDucovi a o hudbě ze seriálu. Následoval The Ring, který mne uchvátil asi nejvíc. Od 12:00 vystoupil Kubulla a všichni jsme se dozvěděli, jaký byl Xena Con v Londýně, kdo tam všechno byl i co dělal a nedělal a to vše dokonce s názornými ukázkami, kterým bezesporu vévodilo dokonalé předvedení křiku Hudson Leick. :)

Během přestávky se pár nezodpovědných jedinců zachovalo k Blolkovi, který tu byl pořád s námi, mírně řečeno nehezky. :)) Utržil chudák pár boulí a šrámů a jak tak pěkně naštvaný poletoval vzduchem málem nám sejmul projektor ;) Po poslední perle severské trilogie zvané Return of Valkyrie to celým sálem podezřele zavonělo a pro mne nebyl nejmenší probém velmi rychle lokalizovat kde se ukrývá lahůdka ze všech nejposvátnější - PRASE! :)) Od porcování čuníka jsem byl vyhozen :)) ...jako by mu snad něco hrozilo ;))) Ano, tušíte správně. Nastal Motherhood III aneb dvouhodinová prasečí žranice jako za dob hrdinných náčelníků a králů...

V 16:30 se ujala slova i projekční techniky SeXena aby přítomným pověděla něco o Cleopatře 2525 a Jackovi, v našich končinách zvanému Všeuměl. Od tohoto mainstreamu se nenápadně oddělila partička pyromansky založených jedinců, jenž si odskočila vyrobit pořádný ohýnek ;) Darhia a Jituška to podpálily a ONI dva tam přikládali :)) Poté proběhlo střídání a všichni byli ze sálu nemilosrdně vyhozeni, abychom mohli přes dvě hodiny makat na posledních přípravách divadla a sehrát generálku, při které se teprve řešily věci jako kdo bude měnit kulisy, kdo to celé bude natáčet a podobně.

Sobota 20:15 a je to tady! Molir předstoupil před natěšené publikum a uvedl Salmoneovu Theatrální kompanii, která tohoto večera předvedla dramatizaci nově objeveného svitku nazvanou "Další nudný den v životě". Jestli se nakonec divadlo povedlo či ne, to musejí především posoudit ostatní. I tak ale myslím, že se povedlo. Skvělá byla totiž souhra nás všech, kteří jsme se na divadle podíleli a že jsme dokázali do divadla dát vše a předvést ho téměř podle našich představ. Zde jsou k vidění obrázky z divadla. Za nafocení thanx to Ziina.

Po divadle následovalo fotografování s hlavními hvězdami ;) a ti militantnější z nás (zdravíme do Plzně) :) zabrali meče a venku si otestovali své bojové schopnosti. Poté už začal večerní program složený s nejsrandovnějších epizod Xeny. Promítaly se klasické perly Been there done that, Fins Femmes and Gems a Many Happy Returns, vše s českými titulky. Po menší přestávce se sál vyplnil šerem a zazněly první tóny "Lyr" ohlašující nástup na půlnoční Xena dance party. :) Pokusili jsme se přítomným předvést jak asi přibližně vypadají podobné Xenitské taneční akce. Bohužel velejemný líh byl tentokrát moc daleko, takže výsledek vypadal bohužel poněkud nedokonale. ;) Ani po tomto řádění se nemohli unavení Conovníci vyspat, neboť byla na programu ještě Bitter Suite a to zpívaná v angličtině v podání dvou jedinců, tentokráte vyjímečně opravdu střízlivých a podle toho to také vypadalo. ;)

DEN - č.3 - NEDĚLE

Poslední den byl zahájen kolem deváté hodiny, Molir představil několik epizod (Haunting Of Amphipolis, Heart Of Darkness, God You Know) ze kterých vycházela jedinečná věc s názvem You Are There. Na tuto epizodu s českými titulky jsem se těšil snad nejvíc a byla samozřejmě super. Jelikož někteří už spěchali nás opustit byla spáchána kolektivní fotka. Zatímco já už jsem se začínal pomalu věnovat úklidu, na přání byli ještě promítány epizody Old Ares had a Farm a Soul Possession, už ale bez českých titulků. Nastalo hromadné rozebírání obrázků, poslední výměny a předávání CDček, kazet a dalších Xena věcí no a samozřejmě loučení s odjíždějícími. Jak fotky prozrazují nastala i finální likvidace Taperta a proběhlo ještě pár soubojů s meči a holí, jichž jsem se přiznám zůčastnil i já ;) Kolem půl čtvrté, když už skoro všichni odjeli, dorazil starosta a tak jsme mu v pořádku předali celý dům a mohli jako poslední odfrčet domů. Na dálnici jsme uvízli v zácpě a zvolili raději objíždku, takže naše cesta byla trochu komplikovanější a delší než se předpokládalo, nicméně dostal jsem se domů v pořádku já, kulisy, meče, chakram i projektor a mohl jsem tedy prohlásit další Con za úspěšně dokončený.

Také si můžete prohlédnout spoustu obrázků, které jsem pro vás nafotil.

EndOfReport(XC2002);